Mutfak robotu yapimi

Merhaba arkadaşlar.
Ben Burak GÖRE, Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünü bitirdim. Kendi alanımla alakalı çalışmalar -kitap ve makale- yapıyorum.
Dün gece Youtube’da gezerken kendi alanımda gelecekte olacağını öngördüğüm bir şeyi kendi yapma isteği uyandı.
Ben gelecekte - kendi alanımla alakalı- en başta garsonlara sonra restoran müdürlerine sonra aşçılara gerek olmayacağını yerlerini robotların alacağını öngörüyorum.
Bu öngörüm doğrultusunda yaptım öngörüyü oturabilirim artık geleceğe bakarız mantığıyla devam etmek istemediğim için.
Öncelikle sebze ve meyveleri -cm’leri ve kesim stilleri- belirli şekillerde olan bir robot yapmak istiyorum.
Lakin bu konuda hiçbir deneyimim yok hedeflediğim bu robota giden yolda sizlerin desteğine ihtiyacım var.
Beni bu robota götürecek aşamaları sizlerin desteğiyle geçmek istiyorum öncelikle nereden başlamalıyım çalışmaya sonra hangi aşamaya geçmeliyim vb tavsiyelerinizi ve desteklerinizi bekliyorum.
Teşekkür ederim şimdiden hepinize.

1 Beğeni

Merhabalar,
Öncelikle basit bir temel olarak arduino öğrenmenizi tavsiye ederim kendinize bir set alın ve eğitim videolarını izleyerek kendinizi geliştirin sonrasında 3B tasarım kısmına bakabilirsiniz tabi eğer daha gelişmiş bir robot yapmak isterseniz python diline de bakabilirsiniz.

Robotistan arduino eğitim videoları:https://www.youtube.com/watch?v=EWNRjfuBM1M&list=PLDRcccSktQd5mfXDtGv975V77RCrW6H7U

Merhabalar Burak,
Düşüncen oldukça doğru. Mühendislik, her geçen sene yüzlerce kişiyi işinden alacak kadar gelişiyor. Düşündüğün projeye değer veriyorum. Bunu yapmak sandığından çok daha basit. Öncelikle cm ölçümü yapmak istediğini söylemişsin, yani bir değer alacaksın, bunun için sensörler kullanmalısın. İşlemi yapacak çıkışın olmalı, bunun için de servolar kullanacağını düşünüyorum. İstersen bunu daha da profesyonelleştirip görüntü işlemeyle birlikte her sebze ya da malzemenin ne kadar doğranacağını belirli girişlerle yapabilir, hatta bunu yapay zekaya dökebilirsin. Tabii ne kadar profesyonel o kadar maliyet… :slight_smile:

Merhaba Burak.
Öncelikle seni tebrik ediyorum. Çok doğru bir yoldasın. Bende 13 yıldır bu sektördeyim ve 6 yıldır kendi catering şirketim var. Bizim sektörde özellikle yemek pişirme alanında çağ açan rational firmasının ürünlerini incelersen ufkunu açacaktır. Akıllı pişirme yöntemlerini kullanan firma akıllı fırınlarıyla inanılmaz fiyatlarla fırın satıyorlar. Bende aldım hatta almak zorunda kaldım. Akıllı fırın tamamen yazılım ve sensörler yardımıyla kontrol ediliyor. ve çok başarılı. Firma şu anda diğer pişirici cihazların akıllı versiyonlarını geliştirmeye çalışıyor. ivario diye bir kapaklı ve basınçlı bir pişirme cihazı da geliştirdiler ve harikalar yaratıyor. Filatları inanılmaz pahalı. Bende teknoloji üzerine merakım var. İletişim kurarsak fikirlerimizi paylaşabiliriz. Allah yardımcın olsun.