MZ80 Kızılötesi Sensör

Arkadaşlar herkese merhabalar, Robotistandan MZ80 kızılötesi sensör almıştım.

Bu sensörün normal kosulda önünde engel yokken 1 değer verdiğini ve önüne engel gelince 0 değerini aldıgını okudum birçok yerden.
Ancak benim aldığım MZ80 sensöründe gündüz vakti önüne engel geldiğinde değilde yalnızca koyu siyah cisimlerde 0 veriyordu. Akşam vakti az önce odamın ışığı açık şekilde tekrar sensörü test ettiğim de önünde hiçbir engel yokken 0 değerleri veriyor ve sensörün ışıgı yanıyor, önüne engel geldiği zamanda ise 1 çıkışını veriyor. Arduino üzerinde serial monitor ile bu değerleri okuyorum.

Çeşitli videolar izledim çeşitli devreleri inceledim kurdum test ettim ama gündüz vakti hiçbir şekilde izlediğim videolardaki prensiple çalışmadı sensör.İzlediğim gördüğüm önüne engel geldiğinde 0 oluyor engel olmadığı zamanlar 1 olmaya devam ediyor. Bende gündüz vakti yalnızca koyu siyah cisimlerin önüne geldiğinde 0 veriyordu elimi koydugumda veye herhangi bir cisim koydugumda önüne çıkış vermiyordu. Bağlantıları değiştirdim teker teker test ettim aynıydı sonuçlar değişmedi.
İşin garibi akşam olunca ışığı açtıgımda direk sensör 0 çıkış veriyor ve önüne engel gelince 1 oluyor. Bu sensöürün ışıkla bir alakalı var mı ki? Sonuçta kızılötesi bir sensör.
Konuyla alakalı bilgili arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim. Çok teşekkür ederim şimdiden…

Merhaba,
Işık ile etkilenip etkilenmediğini bilmiyorum ancak yansıtmalı-parlak-açık renkli yüzeylerde yanlış ölçtüğünü biliyorum. :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Çok teşekkür ederim. İstediğim sonucu dediğim gibi bu sensörden alamadım, ultrasonik mesafe sensörü ile durumu hallettim.