NodemCU ve Güneş Paneli

Merhabalar kolay gelsin.

Makine mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim. Bitirme projesi olarak arazi araştırma aracı tasarlayıp yapmam gerekiyor. Bununla ilgili biraz araştırma yaptım ve kullanmam gereken malzemeleri aşağıda listeledim. Bunları sizin sitenizden alacağım.

Araç güneş enerjisiyle çalışacak, 4 adet 6 v 250 rpm motor kullanacağım tekerlekleriyle birlikte satışınız var zaten. Araç wifi ile kontrol edilecek. Araştırmalarım sonucu en mantıklısı nodemcu esp8266 kullanmak. Sormak istediklerim;

1. Araçta aynı zamanda kamera ve küçük bir led olacak. 4 adet 6v 250 rpm motoru rahatça çalıştırıp toprak zeminde rahat hareket edebilmesi için kaç V, kaç mA ve hangi güneş panelini kullanmam gerekiyor ? (Yada şarjlı pil ve onu şarj edecek güneş paneli kullanmam daha mı mantıklı aracı rahat hareket ettirebilmem için? )
    Bu durumda önereceğiniz pil nedir ve bu pili nasıl şarj edebilirim ?

2. Nodemcu için kod anlamında yardımcı oluyor musunuz ?

3. Bu tekerleklerin çapı kaç mm ? (Rapora yazmam gerekiyor)

Bu aracı yaparken sizin tavsiye edebileceğiniz şeyler nelerdir ?

Kullanmayı düşündüğüm malzemeler;

-6 V 250 rpm motor ve tekerlek 4 adet
-Voltaj düşürücü / Regülatör kartı XL6009-4A 1 adet
-L298 motor sürücü modülü 1 adet
-NodeMcu ESP8266 1 adet
-Güneş paneli ?

Ekstra malzemeler neler olabilir ve bağlantı malzemelerini bilmiyorum bu konuda da yardımınıza ihtiyacım var.

Teker çapı 70mm
nodemcu yerine nrf24l01 gibi bir kart kullanabilirsiniz daha iyi ve kullanışlı olur.
güneş paneli yerine bir şarj istasyonu kullanmak daha mantıklı bence.

1 Beğeni

Malesef güneş paneli kullanmam gerekiyor. Nodemcu hakkında çok bilgim yok

Selamlar, @Sezer_Dogan

Bu konuyla alakalı çokça fazla içeriğiniz var. Lütfen içerik ve soru kısımlarını tek bir başlıkta toplamaya çalışınız.

İyi çalışmalar dilerim. :upside_down_face: