Promini + Serial kablo problemi

Merhaba;

Buy Arduino Pro Mini 328 - 5V/16MHz (With Headers) with cheap price adresindeki Pro mini 5V

ve

adresindeki seri dönüştürücü kabloyu satın aldım.

Arduino ide arayüzünde

Kart: "Arduino pro or pro mini
İşlemci: “Atmega328P(5V, 16MHZ)”
Programlayıcı: “Arduino as ISP” seçili. Port ayarı yapıldı.

Ankca yükle dediğimde yükleniyor diye uzun süre bekledikten sonra aşağıdaki uyarı geliyor.

Arduino:1.8.13 (Windows 10), Kart:“Arduino Pro or Pro Mini, ATmega328P (5V, 16 MHz)”
Çalışmanız programın 2728 bayt (8 %) saklama alanını kullandı. Maksimum 30720 bayt.
Global değişkenler belleğin 154 byte kadarını (7%) kullanıyor. Yerel değişkenler için 1894 byte yer kalıyor. En fazla 2048 byte kullanılabilir.

avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding

Problem nedir acaba? Kablo ile kart mı uyumsuz? Yoksa başka bir sorun mu var?

Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba,
Programlayıcıyı AVRISP mkll yapayı deneyin olmazsa başka arduinoya boş bir kod atın sonra pro ile rx ve tx pinlerini birleştirin normal kodunuzu atmayı deneyin. :slightly_smiling_face:

Bootloaderı tekrar atmayı dener misiniz? ve arduinonun rx ve tx headerları boş mu?

@ElectroHands

AVRISO mkII denedim, malesef sonuç yine başarısız.
promini kodlarken başka bir kart ile daha uğraşmamak için bahsettiğim kabloyu satın aldım.

@ Huseyin_Avni

Bootloaderı tekrar atmak ne demektir acaba? (Kusura bakmayın acemiyim)
Kartın RX ve TX dahil tüm pinleri boş. (Seri kabloyu bağladığım pinler hariç)

Satın aldığım kablonun sayfasında aşağıdaki gibi bir ibare mevcut;

• Siyah kablo ----- GND
  • Yeşil kablo ----- TXD
  • Beyaz kablo ----- RXD
  • Kırmızı kablo ------- VCC

Buradaki gibi bağlantıyı yapıyorum. Sadece yukarıda “RXD” olarak belirtilen pin arduino promini üzerinde yok, onun yerine “RXI” var. Beyaz kabloyu “RXD” yerine “RXI” pinine bağlamış oluyorum. Haliyle prominideki “GRN” ve “BLK” pinleri boşta kalıyor. Bu bağlantı doğru mudur?

Şu şekilde bağlantıları yapıyoruz :grinning_face_with_smiling_eyes:

• UnoPro Mini
  • 5V (vcc) ------------------- VCC
  • GND ------------------------GND
  • Pin 10 ---------------------- RST
  • Pin 11 ---------------------- Pin 11
  • Pin12 ---------------------- Pin 12
  • Pin 13 ------------------- – Pin 13

ondan sonra Uno yu bilgisayara bağlayıyoruz. IDE kısmında boards yerine pro mini Processor yerine ATmega328(5V,16MHZ) ve programmer yerine Arduino as ISP yi seçiyoruz sonrada Tools menüden burn bootloader yapıyoruz ve bunu yaptıktan sonra normal pro miniden kodunuzu atabilirsiniz.

Üstadım dediğiniz yöntem ile bootloader yüklemesini denedim, sonuç aynı. Uzun bir süre “Yükleniyor” diye bekledikten sonra aynı hatayı veriyor.

Ayrıca başka bir arduino kart üzerinden diğer yöntem ile bir kod bloğu yükledim, onda sorun olmuyor ancak seri kablo ile yüklemeyi başaramıyorum. :frowning:

Şurdaki talimatları uygulayabilir misiniz? :slightly_smiling_face:

Üstadım aygıt yöneticisinde USB-SERIAL CH340 olarak tanınmış görünüyor. Sarı ünlem de yok. Yani bilgisayar kartı tanıyor.

Ama verdiğiniz linkteki talimatları yine de uyguladım. Maalesef sonuç aynı. :frowning: