Pt2262 1km cekermi

Selamlar pt2262 verici modulu daglik arazide 1 km ve metal kabine ulastirabilirmi kabinin ustune anten koyma imkanim var

Merhabalar. Bu tür devrelerin açık alanda kapsama alanı yüksektir ancak bir engelle karşılaştığı zaman perfonmansı açık alandaki gibi etkili olmuyor. Onun için maalesef bunun hakkında bir şey diyemeyeceğim denemeden bilemeyiz. Frekans hesabına göre bir anten koyarsanız tabi ki daha etkili olacaktır. Gelişmeleri buraya aktarmayı unutmayın. Kolay gelsin. :slightly_smiling_face:

Peki 8km olan modeli alsam dahami iyi ceker sizce?

Evet 8km versiyonda kapsama alanı artacağı için sizin kullanacağınız arazide çekme olasılığı artar.

Son bir soru olarak ben bunlari nasil sifreleyecegim bir sekilde sfrelemem gerek cunku ayni arazide 20 uzerinde ayni frekans cihaz olacak

Açıkçası kablosuz iletişimlerde şifrelemenin nasıl gerçekleştirildiğini bilmiyorum. Zaten veriye bir matematik formülü ile değiştirip HEX’e dönüştürüp veri aktaracağınız için bir nevi o da şifreleme oluyor. Ancak anladığım kadarıyla siz birden fazla alıcı verici kullanacaksınız. Bunun için her alıcı vericinin frekansı değişmesi gerekiyor. Devrenin üstünde bir trimer kondansatör vardır. Her alıcı ve verici için bir frekans belirleyip ona göre trimer kondansatörden ayarlayabilirsiniz. Ancak bu kondansatörün değeriyle oynayarak ne kadar bir frekans farkı yaratırsınız orası muamma. Onun için bu proje de bu modülü kullanmanızı pek önermiyorum. Bu kart yerine XBEE kullanabilirsiniz. Bu modülde gerekli şifreleme ve kendi ağınızı yaratma gibi özellikleri kullanmak için gereken kaynaklar internette bolca var. Biraz araştırma ile bu modülün projenize daha katkısı olacaktır.

Anladim rf moduller benim degil koy ortaminda dere suyu cekmek icin motor kullanilir onun uzaktan kumandasi ama karismasini istemiyorum o ayarla oynayarak bunun onune gecebilirmiyim

Frekansi degistirmem cekim mesafesiyle ilgili sorun yaratirmi?

Frekans değişince çekim mesafesi artıp azalabilir ancak bu seviye çok değildir.

Peki bu islemi pt2272 ve 2262 de uygulamam ve onlari eslestirmem mumkunmu