Raspberry Pi 3 B+ Aşırı Isınıyor

Arkadaşlar selamlar. Elimde bir adet Raspberry Pi 3 var. Üzerine mini fan takarken bir anda görüntü gitti. Tekrar çalıştırdım ama yeşil debug led’i yanmadı. Bende SD kartına yeni Rasbian yazdırıp tekrar boot ettim. Bu sefer açıldı ama açılır açılmaz 75 derece oluyor. Daha dokunmadan hızlıca artıyor. Yaklaşık 1 dakika içinde 100 derece olup kapanıyor. Daha önce böyle bir sorun yaşayan oldu mu? Veya bu sorunu nasıl düzeltebilirim.

Öncesinde böyle bir şey yoktu. Gayet normal fan takılıydı, 35-45 arası çalışıyordu. Sonradan oldu. Ayrıca üzerinde pasif soğutucu alüminyum bloklarda var. Önerilerinizi bekliyorum.

Denediğim yollar: Sadece fırınlamayı denedim ama bir değişiklik olmadı.

Selamlar foruma hoş geldiniz. Durum çok iç açıcı görünmüyor. Muhtemelen fanı takarken bir kısa devre yaptınız. Keşke karta enerji gitmiyorken fiziksel müdahale etseydiniz.
İşlemcinin içindeki transistörlerde sorun olabilir veya akımı sınırlandıran bir şeyi bozmuş olabilirsiniz bundan dolayı işlemci ısınıyor olabilir.

Fırınlamak apayrı bir olay. O işlemci uzun süre sıcak kalırsa lehimler soğuk lehim olur. Bu soğuk lehimleri düzeltmek için işlemci sıcak hava tabancası ile sökülüp tekrardan lehim dizilmesi gerekir. Fırınlamak geçici bir çözümdür. Ayrıca kartı komple fırınlayarak plastik aksamlara(USB, Ethernet portları vb.) zarar vermiş olabilirsiniz. Neyse soğuk lehim sizin sorununuz değil. Muhtemelen tamir edilmesi çok zor bir arıza sebep olmuş. Geçmiş olsun.

1 Beğeni

Öncelikle çok teşekkür ederim hoş buldum. Aslında fanı direkt GPIO pinlerine takıyordum ama elimde GPIO uzatıcı vardı. Onunla denemek istemiştim. Kabloları takip ettim ama yanlış takip etmişim galiba. Değdirdiğim an görüntü gitti. Bende sizin gibi kısa devreden olduğunu düşünüyordum. Eğer işlemci içindeki transistörleri ev şartlarında tamir etmek imkansız sanırım.

Fırında 4.5-5 dakika kadar beklettim. Her hangi bir plastik parçaya zarar gelmedi.

Sanırım YKS’den sonra yenisini alacağım. Yardımınız için teşekkür ederim.

Siz ne olur ne olmaz işlemci harici diğer komponentleri kontrol edin. Belki işlemciye fazla akım gitmesini engelleyen bir komponent bozulmuştur ondan da kaynaklı olabilir belli olmaz.