Rlc devresi̇ yapimi hakkinda soru

Herkese Merhaba, ben Elektrik&Elektronik Mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim.
Bu dönem hoca tarafından bir dönem ödevi verildi bana;
Bir RLC devresi kurmam gerekiyor (PCB veya delikli plaket üzerine).
Bu RLC devresi;
Farklı bobinler, farklı kondansatörler ve farklı dirençler içermeli,
Ben Osileskop yardımı ile frekansı ile bu devrenin frekansını ölçmeliyim
Benim aklımda birkaç soru kaldı yardım ederseniz sevinirim:
1-Bildiğim kadarıyla bobin ve kondansatörler AC akım ile çalışıyor. Bu delikli plakete ve PCB’ye AC akımı nasıl verebilirim?(DC akımla da çalışıyorsa lütfen belirtin)
2- Bu devrede frekansı ölçebilmek için gerçek osiloskop yerine (maddiyattan dolayı) kendin yap osiloskop ( DSO138 Kendin Yap Dijital Osiloskop Satın Al | Robotistan) kullanmayı düşünüyorum, yeterli olur mu?
3- Bu devrede kullanacağım bobin,direnç ve kondansatör değerleri ne olmalıdır?

okuduğunuz için teşekkür ederim, yorumlarınızı bekliyorum
iyi günler dilerim :slight_smile:

edit: aklımda şöyle bir taslak var (ek olarak eklendi)

Merhaba,
Soruları sırasıyla cevaplıyayım.

1. Bobinler AC ile çalışır dalga boylarına göre değişir. Kondasatörler ise DC AC olarak farklı tip kondansatörler vardır. Elektrilikit kondansatörleri AC de kullanamazsınız diye biliyorum ancak mercimek kondansatör falan kullanabilirsiniz. AC için farklı kondansatörler de var.
  2. Yapacağınız devreye göre değişir dediğiniz osiloskop 0-200Khz ölçüyor ona göre hesabınızı yapınız.
  3. 10mH bobin, 100nf kutupsuz kondansatör, 1k direnç değerleri gibi kullanabilirsiniz. Değerlerin çok ta farkedeceğini düşünmüyorum. En iyisi proteusta çizip test etmek.

Çizim tam olarak doğru değil şu şekilde yapabilirsininiz;

3 yollu swich kullanırsanız daha güzel olacak. Kolay gelsin. :slightly_smiling_face:

2 Beğeni