Robotistan Projelerinde Neden Kütüphaneler Yazmıyor?

Robotistan Projelerinde “Include” Sonrası Hep Boş. Neden? Veya “Gerekli Kütüphaneyi Buradan İndirebilirsiniz” Diyor Ama Link Yok?

Bazı bloglarda maalesef güncellemeden kaynaklı böyle hata oluyor. Gerekli yazılarda ve yazarlara bunları ileterek değiştirmelerini ve güncellemelerini istiyoruz.

2 Beğeni

Include’dan sonra gelen kısmın boş olmasının sebebi aslında teknik bir durumdan kaynaklanan bir kısıtlama. Şu şekilde anlatayım, rastgele bir sayfaya sağ tıklayıp “Sayfa Kaynağını Görüntüle” seçeneğine basın. Açılan sayfada biraz göz gezdirdiğiniz zaman internet sayfalarının kaynak kodlarında kod yazıların vb. hep < p >yazı< / p > şeklinde olduğunu görebilirsiniz. HTML işaretleme dili bu şekilde çalışır, kodlar iki < t a g > ile başlar ve < / t a g > şeklinde biter.

Biz arduino’da kütüphane kullanmak istediğimiz zaman ise #include < kutuphane.h > komutunu kullanıyoruz. Göründüğü üzere bu komutta <> işaretleri mevcut. Dolayısıyla bu komut bir web sitesine yerleştirildiği zaman ya teknik bir hatadan dolayı görünmez oluyor, ya da güvenlik nedeniyle siteyi oluşturan kişi bu etiketin gözükmesini engelliyor.

Bundan dolayı Include sonrası çoğu sitede boş oluyor. Hatta ben bu yazıyı yazarken bile <> işaretlerinden önce boşluk koymak zorunda kaldım, çünkü aksi taktirde yok oluyordu yazdığım.

Bunun çözümleri var tabi ki, ancak genelde üçüncül eklentiler gerektiriyor. Bu yüzden pek tercih edilmiyor.

“Gerekli kütüphaneyi buradan indirebilirsiniz” kısmındaki link çalışmıyor ise muhtemelen o sayfada küçük bir hata oluşmuştur, yorum olarak yazarsanız veya mail aracılığıyla Robotistan ile iletişime geçerseniz muhtemelen düzeltirler hemen.

Ancak kütüphane adını direkt olarak internette aratıp bulmanız daha iyi olur. Çünkü kütüphaneler sık sık güncelleme almakta ve eski halinden oldukça değişmekte. Bu yüzden projede hangi modül için kütüphane gerekiyorsa internette “modül adı + library” şeklinde bir arama yaparak kolayca kütüphaneye ulaşabilirsiniz

Güncelleme:
@ElectroHands mesaj attıktan sonra internette bir iki siteye baktım. HTML kodu içerisinde <> işaretlerini kullanabilmek mümkün. Sadece kodu yazarken < işareti yerine &lt*; (yıldız işareti olmadan) ve > yerine ise &gt*; (yıldız olmadan) kullanmak gerekiyor. Bir tık zahmetli gibi ancak blog yazıları yazan arkadaşlar için sürekli yorumlarda kütüphane nedir sorusu almaktan daha iyi olacaktır bence. Yine de modül adı ile kütüphane bulma taraftarıyım ben

1 Beğeni