Servo Motor Sürücü Çalışması Hakkında

Merhaba. Pek anlamam servo motorlardan. SG90 motor aldım. Fakat sonradan anladım ki sürücüsüz çalışmıyormuş bu motorlar. Yapmak istediğim şey, sadece bu motoru elektrik vererek devamlı çalışmasını sağlamak. Yani arduno veya başka bişeye bağlamadan sadece elektrik vererek çalışmasını sağlayabilir miyim? Hangi sürücü yü almalıyım. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar

Merhaba,
Evet arduinosuz çalışır ancak bir elektronik devreye ihtiyacın olacak. Çünkü bu servo motorlar PWM ile çalışır normal artıyı artısına eksiyi eksisine falan o şekilde çalışmaz. Size önerim bu servoyu arduino ile çalıştırmak çünkü bu şekilde programlayabilirsin. Tabi bunun yerine bir elektronik devrede kullanabilirsiniz.

Malzemeler

NE555
BC547
Push Button
33k direnç
10k direnç
68k direnç
1k direnç
4.7k direnç
100nf kondansatör
10nf kondansatör

image
Kolay gelsin. :slightly_smiling_face:

Merhabalar,
Bu tarz servo motor test cihazı adı ile satılan ürünleri kullanarak da servo motoru kullanabilirsiniz. Ancak şahsi olarak ben ElectroHands’in paylaşmış olduğu devreyi yapmanızı öneririm. Çünkü resimdeki kart adı üstünde, daha çok test amacıyla kullanılıyor. Normal kullanım için ne kadar verimli olur bilmiyorum.

9706111008818

Çok teşekkür ediyorum arkadaşlar ilginize ve desteğinize. Bi yerlerden giriş yapmak lazım. Devreyi yapmayı deneyeceğim. Teşekkürler.

1 Beğeni

Bu motoru çalıştırabilirsin ama sorun oluşacaktır çünkü bu servo motor sadece 180 derece döner. bu yüzden motor 180 derece döndürdükten sonra dönmeyi durdurur.