Sese Duyarlı Devre Yapımı

Merhabalar ses duyarlı bir mekanizme yapmak istiyorum. Ses artınca bir kutunun kapağı kapanacak ses azalınca kapak tekrar açılacak. Bunu ses kirliliği konusu ile ilgili yapmak istiyorum. Kulaklıklarda kullanmak için, bir proje ödevi. Arduino ile yapılacağını düşünüyorum ama bu konuda bir bilgim yok yardımcı olur musunuz neler almam gerekiyor nasıl yapacağım yol gösterir misiniz? Teşekkür ederim.

Merhaba,

Malzemeler

Kodu atmak için Arduino Uno
Ses seviyesini Ölçmek İçin Ses Sensörü
Kutunun Kapağını açmak için Servo Motor

Malzemeler bu şekilde. Şimdi size kod yazmak yerine kodu nasıl yazabileceğinizi öğretmeyi hedefleyeceğim. Bunun için aşağıdaki videoları izle ve kodu yazmaya çalış. Eğer takıldığın bir konu veya hata varsa hemen bu konu üzerinden bize sor. Kolay gelsin. :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Şiparişleri verip bir an önce çalışmaya başlayacağım teşekkür ederim :slight_smile:

1 Beğeni

Bu ürünlerden başka alacağım birşey yok demi devre ile ilgili bugün sipariş vereceğimde robotistandan. Breadboard almama gerek var mı?

Evet breadboard da almanız gerek yoksa :grinning_face_with_smiling_eyes:

tabiki yok :slight_smile: tüm alacaklarımı yazabilir misiniz? Çünkü ilk defa yapacam böyle birşey.

Merhaba,
Ben ana malzemeleri saydım elbet bir breadboard ve jumper gibi küçük malzemeler işinize yarayacaktır. Eğer sabit bir proje yapacaksanız header, lehimleme ekipmanları, bir kaç direnç(10k vb.), pertinaks, bant gibi malzemeleriniz size yardımcı olacaktır. Projende başarılar dilerim.

1 Beğeni

Kaç pinli header almam gerekiyor?
Direkt süper başlangıç seti almak istiyorum tüm araç gereçler içinde var sanırım. Ama header ve pertinaks yok sanırım onları hangisinden almalıyım?

Headerler sayısını sana bıraktım çünkü direk jumper kablo da lehimleyebilirsin onun için pinleri say ona göre hesaplamanı yapabilirsin. Bir de headerleri ayırabiliyorsun. Pertinaksı da yapacağın projenin ölçülerine göre seç arduinonun falan ölçülerine bak ona göre sipariş et. Süper başlangıç seti almak gayet güzel bir karar. İçinde başka işine yarayacak komponentler var. :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Tekrar merhaba. Robotistan.com’dan aldığım ürünlerim geldi. Ama ses duyarlı parça videodakinden farklı 3 pinli(deniyor sanırım) videodaki 4 pinliydi. Bunun üzerinde OUT GND VCC yazıyor. Bağlantıyı nasıl yapmalıyım? Bide benim yapmak istediğimi anladınız değil mi? Ses düzeyi belirli bir düzeyi geçtikten sonra motor çalışacak ve mekanizmeyı(kapağı) kapatacak ve duracak. Belirli bir düzeyin altına indiğinde motor tekrar çalışacak ve kapak açılacak ve duracak. Bu malzemeler ile yapabilirim değil mi? Teşekkür ederim şimdiden.

Merhaba,
Ses sensörlerinin pin sayısı senin yapacağın devrede değişmiyor. Videoda kullandıkları sinyal çıkışı seninkide OUT yazan pin olacak. Onun haricinde evet bu malzemeler yeterli. Kolay gelsin. :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Videolardan izleyerek bağlantı yapıp kodları yazdım denemek için ama bu hatayı aldım.

avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 1 of 10: not in sync: resp=0xfc
avrdude: stk500_getsync() attempt 2 of 10: not in sync: resp=0xfc
avrdude: stk500_getsync() attempt 3 of 10: not in sync: resp=0xfc
avrdude: stk500_getsync() attempt 4 of 10: not in sync: resp=0xfc
avrdude: stk500_getsync() attempt 5 of 10: not in sync: resp=0xfc
avrdude: stk500_getsync() attempt 6 of 10: not in sync: resp=0xfc
avrdude: stk500_getsync() attempt 7 of 10: not in sync: resp=0xfc
avrdude: stk500_getsync() attempt 8 of 10: not in sync: resp=0xfc
avrdude: stk500_getsync() attempt 9 of 10: not in sync: resp=0xfc
avrdude: stk500_getsync() attempt 10 of 10: not in sync: resp=0xfc
Karta yüklenirken sorun oluştu.

Kodları ilk olarak bu şekilde yazdım.

#include <Servo.h>
#define SensorPin 3
#define MotorPin 9
int MotorDurum = LOW;

Servo sg90;

void setup() 
{
  pinMode(SensorPin,INPUT);
  pinMode(MotorPin,OUTPUT);
  sg90.attach(MotorPin);  

}

void loop() 
{
  if(digitalRead(SensorPin) ){
    if(MotorDurum == LOW){
      MotorDurum = HIGH;
    }

else{
      MotorDurum = LOW;

}
    digitalWrite(MotorPin, MotorDurum);

}
  delay(10);
  sg90.write(90); 
}

Merhaba,
Portu ve kartı doğru seçtiğinizden emin olun. Eğer arduinonuz klon ise ch340 driver kurun.

Tekrar merhaba. Artık yukarıda dediğim hatayı almıyorum dediğinizi kontrol ettim düzeldi. servo motor ile sese duyarlı dinamo devreleri ayrı ayrı yapılmış ben servo motoru denedim kodlarla çalışıyor ama sesle çalıştıramadım. iki devreyi birleşmiş olarak nasıl bağlayabilirim?

Hatanın gitmesine sevindim :blush:. Evet ayrı ayrı verilmiş ama videoda kodlamanın mantığını da anlatıyorlar. Biraz daha çalışın kodları yazmaya çalışın elbet yapabileceksiniz. Hani bu benim için kod yazması sıkıntı değil hemen istediğiniz kodu yazarım ama bu size bir faydası olmaz. Belki yeni ufuklar açılacaktır belki yeni bir hobiye başlayacaksınız. Bunlar çok güzel şeyler. Biraz daha çalışın hani bu iki videolarda da sabit kalmayın. İnternette çok fazla kaynak var. Dediğim gibi biraz kafa yorun yapamazsanız kodu ben yazarım. kolay gelsin. :slightly_smiling_face:

Anladım haklısınız uğraşıyım ben yapamazsam yazarım size teşekkür ederim :slight_smile:

Merhabalar

if ( val>175) { 
   servo.write(90); 
   delay(100);
   }
   else {
    if ( val<30)
   servo.write(0);
   }
   delay(100);
} 

bu şekilde ses kontrol kısmını yazdım ama hassasiyeti ayarlayamıyorum bir öneriniz varmı?

Merhaba,
Hassasiyet için ses sensörünün üstünde bir çok turlu potansiyometre var onunla kalibre-hassasiyet değiştirebilirsiniz veya koddaki 175-30 kodlarını kendine göre ayarlayabilirsin. :smiley:

Kısık ses 2 saniyeden fazla sürerse servoyu 0 dereceye getir komuttunu nasıl vereceğiz ? şarkı çalarken motor oynuyor da.