Sesli Poster Yapımı Hk

Herkese merhaba,
kızımın proje ödevi için çok pahalı olmayacak sesli poster yapmak istiyoruz.
kafamızda şöyle bir proje var.
basılı bir karton poster olacak. poster üzerinde görsel olarak anlatılan konular (10 farklı konu) olacak. her konunun üzerindeki bir noktaya parmakla dokunulduğunda/basıldığında, o konunun ses kaydı dinlenebilecek.
internetten araştırınca aşağıda linkte tam da böyle bir sesli posterin nasıl yapılacağını anlatan bir siteye denk geldik.

burdan anlayabildiğim

1. ses dosyalarını yükleyip/çaldırabileceğimiz bir Dokunmatik Kart (touchboard)
  2. en az 10 noktalı Basılı Sensör (Printed Sensors)
  3. touchboard ile printed sensors ü bağlamak için timsah klipsleri (crocodile clips.)
  4. touchboard tan ses çıkışı için küçük bir hoparlör
    bu sitede adı geçen dokunmatik panodan satan yerler bulduk ama aynı markanın ki çok pahalı. hatta set halinde falan satıyorlar. bizim bu kadar bütçemiz yok tabii ki.
    bu projeyi yapabilirsek kızım çok mutlu olacaktır. böyle şeyleri çok seviyor ve çoğunlukla kızım bunlara verecek paramız yok diye reddediyoruz. bu sefer bari istediğini yapalım dedik. lütfen bize en uygun olacak şekilde yardımcı olurmusunuz.

@ElectroHands ve @Huseyin_Avni, yardımcı olabilir misiniz? :upside_down_face:

Ben de müsait olduğumda naçizane tavsiyeler vereceğim.

1 Beğeni

Bütçeniz ortalama ne kadar ona göre aklıma geldi len bir kaç kart var bu arakar biraz yoğunum deneme sınavlarım dan dolayı fakat olabildiğince hızlı cevaplayacağım :+1:

1 Beğeni

Merhaba,
Genel olarak bir mp3 çalar modülü ve dokunmatik anahtar kullanarak bu işi yapabileceğinizi düşünüyorum.

Malezemeler

Arduino Uno
VS1003 MP3 Oynatıcı Modül
2*3 W Mini Amfi Devresi - PAM8403
Hoparlör
Dokunmatik Anahtar

Genel olarak malzeme listemiz bu şekilde. Şimdi ben gerekli kaynakları vereceğim. Ordan kodları birleştirerek basit bir kod yazabileceğinizi tahmin ediyorum. Belki kızınıza yeni ufuklar açmış olursunuz bu çok güzel olur.

1. TTP223 dokunmatik anahtar ile başlayalım. Bu anahtarı gerekli güç pinlerini bağladıktan sonra parmağınızı yaklaştırdığınız zaman OUT pininden lojik 1 çıkış alırsınız. Bu OUT pinini dijital bir pine bağlayabilirsiniz. Örnek kodu bu şekilde;
int touchPin = 2;  // OUT pinini dijital 2. pine bağladık
int val = 0;    //val değişkeni 0 dır

void setup() {
 Serial.begin(9600);  //seri monitör hızımızı ayarladık
 pinMode(touchPin, INPUT);  //touchPin yani dijital 2. pini INPUT yani giriş olarak ayarladık
}

void loop() {
  val = digitalRead(touchPin); //val değeri touch pinine eşittir
  if(val ==1){  //eğer val 1 olursa
  Serial.println("DOKUNMA"); //seri monitöre DOKUNMA yaz
  }

}

Bu kod sayesinde modülü parmağınızı yaklaştırdığınız zaman serial monitöre DOKUNMA yazıcaktır. Dikkat ederseniz koşulumuzu if’e yazdırdık. Biraz ingilizceye sahipseniz if’in eğer demek olduğunu biliyor olmalısınız. burda if’in içine koşulumuzu yazdık. Alta da süslü parantez açtık. O parantezin içine eğer o koşul sağlanırsa yapılmasını istediğimiz şeyleri yazarız. Eğer bu koşul sağlanmazsa else { Yapılacak şeyler } koyabiliriz. Siz if kısmına mp3’ün içindeki ses dosyasını açıcaksınız.

1. VS1003 Oynatıcı modül. VS1003 MP3 çalar modülünü kullanarak MP3/WMA/WAV/MIDI dosyalarınızı bir mikrokontrolcü aracılığıyla SPI haberleşme hattı üzerinden çalabilmeniz mümkündür. İster SD kart üzerinden okutun, ister bir internet bağlantısı aracılığıyla gelen stream’i gönderin; sorunsuzca çalacaktır. Kart üzerindeki dahili mikrofonu kullanarak kayıt yapmak için de kullanabilirsiniz. Ses çıkışı olarak 3.5mm kulaklık/hoparlör bağlantısı bulunur. 16-bit yüksek çözünürlüklü DAC sayesinde kaliteli ve stereo ses almanız mümkündür. Burda PAM8403 kullanmamızın sebebini de hemen belirteyim. Bu amfiyi kullanıyoruz çünkü bu modülden çıkan ses kulaklık girişine gider bu kulaklık sesini yükseltip hoparlörlere iletmek için bu amfi devresini kullanmamız gerekiyor. Bu modülün kullanımı ile ilgili internette bir kaç kaynak var. Aşağıya gözüme takılan bir kaç kaynak linki bırakıyorum.
    https://haberocean.com/2019/09/arduino-mp3-player-using-vs1003-sd-card-module-and-arduino-uno/
    Arduino MP3 Player (I) | Cool Arduino

Genel olarak projenin taslağı bu şekilde oluşturdum. Dokunmatik anahtarları resimlerin arkasına yerleştirebilirsiniz. O anahtarlarda 1 değerini gönderildiğinde mp3 oynatıcı modülündeki belirli bir dosyayı açabilirsiniz. İlerleyen günlerde projenin şekillendiği aşamaları görmeyi çok isterim. Aklınıza takılan bir soru varsa lütfen çekinmeden sorun. Kolay gelsin. :slightly_smiling_face:

200-300 tl gibi bi bütçemiz var. İlgilenen yardım eden herkese teşekkür ederiz ama bir süre burda olamayacağız. Kayınpeder ve k.valide korona oldular ve k.peder yoğun bakıma alındı. Yanlarına gidiyoruz şimdi.

Geçmiş Olsun geldiğinizde bir sorunuz olursa yine burada olacağız :smiley:

Dokunmatik ekran için masraf yapmaya gerek var mı ?

Posterin tuş kısımlarını biraz kabartıp altına buton yerleştirilmesi nasıl olur ?