Tek Arduino da 3 farklı Program calistirma

Merhabalar, yapacağım robot projemde tek bir Arduino kartı kullanıp 3 farklı fonksiyon çalıştırmak istiyorum. Konu ile alakalı yardımcı olabilir misiniz?

Merhabalar,
Arduino kartında aynı anda 3 farklı işlem yürütmek mümkün değildir. Ancak bu işlemleri yazılımda hiç delay girmeden hıp hızlı yapacak şekilde ayarlarsanız size sanki aynı anda her şey hesaplanıyormuşçasına tepki verebilir. Bunun için normal fonksiyonlarda delay olmadan veya çok kısa süre delay olup sırasıyla işleme sokarsanız olacaktır. Peki neden aynı anda işlem yürütülemiyor? dediğinizi duyar gibiyim. Çünkü arduinoda tek çekirdek vardır. Çekirdek başı sadece bir işlem yapılabilir. Aslında bilgisayarlardaki işlemcilerde de durum böyledir. Tabi çekirdekleri bölüyorlar o ayrı ama genel olarak böyledir. Aklınıza yatmayan bir şey olursa çekinmeden sorun. Kolay gelsin. :slightly_smiling_face:

Teşekkür ediyorum ben arduinoya yeni başladım basit dersleri tamamladim fakat yapmak istediğim bir proje var onunla alakalı işlem yapmak için soruyorum… Projem ile alakalı bana kullanacağım malzemeler ve yazılacak kodlar ile yardımcı olabilirseniz sevinirim…

Tekrardan merhabalar,
Maalesef artık tamamen hazır kod yazmıyorum çünkü bu sana iyi değil kötü etkileyecektir. Bir arduino seti alıp içindeki kitaptaki uygulamaları ve robotistan youtube kanalındaki projeleri sırasıyla uygulamalı olarak yapmanı isteyeceğim. Böylece istediğin projeyi kendin de yapabilecek hale geleceksin. Takıldığın bir konu olursa çekinmeden sorabilirsin. İyi günler dilerim. :slightly_smiling_face:

Teşekkürler size ve ekibimize iyi çalışmalar diliyorum…