Tevo Tarantula da PLA kullanımı

Merhaba;
PLA ile baskı yaparken bir süre sonra meme tıkanıyor …
Bugüne kadar hiç başaramadım …
ABS ile basarken sorun olmuyor …
Nedenini çözemedim …
Yardım eden olursa sevinirim …
Teşekkür ederim …

baskı sıcaklığını ve kullandığın filamentin markasını, kullandığın geri çekme miktarını söylersen daha fazla yardımcı olabiliriz

1 Beğeni

Merhabalar,
PLA basarken genelde 200-215 derece arası extruder 50-60 derece arası tabla tercih edilir ayrıca kaliteli filament kullanmanızı öneririm.

1 Beğeni

Kullandığım filament markasız …
Yazıcının ambalajından çıkan …
Ne marka önerirsiniz …

Filament Hüseyin beye yazdığım gibi …
“Geri çekme miktarı” nın ne olduğunu bilmiyorum …
Biraz açarsanız sevinirim …

Diğer sorduklarınızı bildireceğim …
İlginize teşekkür ederim …

Yazıcının içinden çıkan filamentten bi hayır beklemeyin zaten. Ben kutudan çıktığı gibi çöpe attım. Ben şuan tinylab 3d kullanıyorum çok memnunum.

1 Beğeni

Merhaba ideal geri çekme miktarı nedir. Bende 6 mm gibi bir miktar yazıyor otomatik olarak onu atıyor sıkıntı mı daha önce sorun olmadı ama yinede bir cevap verirseniz sevinirim.

1 Beğeni

bende aylardır alacağım baskı ve filament çeşidine göre 5mm ile 10mm arasında 45mm/s hızla kullanıyordum .ancak bir gün pla ile baskı alamadım sürekli extruder filamenti oyuyordu ve akış sağlanmıyordu ben ilk nozzle tıkanmasından dolayı sandım hotendde elden geçirmediğim bir parça kalmadı .en son extruderin üzerine kamera koydum ve bununla beraber sorunu da anladım. Geri çekmeleri çok sık yaptığında filamenti şeklini bozuyor ya bu şekli bozuk bölge teflon tüpe girdiğinde sıkışıyor yada direk o bölge çok oyulduğundan extruder kavrayamıyordu. Ben de geri çekmeyi 4mm ye hızını da 25mm/s ye düşürdüm ve bütün sorun çözüldü. işin garip tarafı hep aynı marka filamentleri kullandığım halde hiçbir fiziki yada dilimlemesel bir değişiklik yapmadığım halde böyle bir sorun patlak vermesiydi(sorun ortaya çıktığında hem bütün eski filamentlerden baskı almaya çeliştim hemde sıfır paket açtım hiçbir şekilde baskı alamamıştım)

1 Beğeni

Çekme mesafesi filamentten, yazııdan, extruderden, extruderin gevşeyen vidalarına göre değişir. Ben 7mm 50mm/s kullanıyorum.

1 Beğeni