WaveShare 2.8" LCD Raspberry Pi 3B+ & 4

Merhaba.

İlk olarak linux işletim sistemleri hakkında bilgimin olmadığını belirtmek isterim. Sorunum yeni aldığım LCD Hat’e görüntü verememek, ekranı sadece aydınlatabiliyorum. Ürünün tam adı WaveShare 2.8 Inch Rezistif Dokunmatik LCD Ekran - 320x240 (A).
Ürünü Raspberryi Pi 3B+ ve Raspberry Pi 4 8gb üzerinde GPIO bağlantısıyla denedim.

Ürünü wiki sayfasındaki gibi Raspberry Pi OS üzerinde sürücüleriyle çalıştırmayı denedim ve hdmi’dan da görüntü alamaz hale geldim.

Raspberry Pi OS Lite ve sürücülerle durum yine aynı.

Üreticinin sistem imajıyla durum malesef değişmedi.

Sonrasında How to Setup an LCD Touchscreen on the Raspberry Pi adresindekileri harfiyen uyguladım.

Yine olmayınca Test and Configure | Adafruit's Raspberry Pi Lesson 4. GPIO Setup | Adafruit Learning System adresindeki gibi denedim, beceremedim.

Bütün bunları denemek dört günümü aldı. Ekranın bozuk olmasından kuşkulanıyorum, iade etmeden buraya danışmak istedim. Kısaca ekrana görüntü veremiyorum. Fikirlerinize açığım.

İlginize teşekürler.

Merhabalar buradaki adımları uygularmısınız fakat normal raspberrynin kedni işletm sistemini baştan kurun ilk önce :smiley:

https://www.waveshare.com/wiki/2.8inch_RPi_LCD_(A)

İlginize teşekkür ederim. İlk denediğim seçenek buydu.
Ürün bozuk sanıyorum, ya da GPIO header’dan başka bir bağlantı daha yapmak gerekiyor. Bilemiyorum.

Bugün önce ubuntu 20.10, sonrasında RetroPie ile Pi 3B+ üzerinde denedim. Sonuç aynı sadece ekran aydınlanıyor; görüntü alamıyorum. HDMİ çıkışından monitör bağlayınca da çözünürlük hatası alıyorum monitörden.

Şimdiye kadar denediklerim (her defasında kartta sıfır imaj yükleyerek):

• Raspberry OS Desktop, Pi 3B+, LCD-Show (Waveshare sürücü)
  • Raspberry OS, Pi 3B+, Waveshare imaj diski
  • Raspberry OS Desktop, Pi 3B+, FBTFT
  • Raspberry OS Desktop, Pi 3B+, PiTFT (adafruit)
  • Raspberry OS Desktop, Pi 4B, LCD-Show (Waveshare sürücü)
  • Raspberry OS, Pi 4B, Waveshare imaj diski
  • Raspberry OS Desktop, Pi 4B, FBTFT
  • Raspberry OS Desktop, 4B, PiTFT (adafruit)
  • Raspberry OS Lite, Pi 3B+, LCD-Show (Waveshare sürücü)
  • Raspberry OS Lite, Pi 3B+, FBTFT
  • Raspberry OS Lite, Pi 3B+, PiTFT (adafruit)
  • Raspberry OS Lite, Pi 4B, LCD-Show (Waveshare sürücü)
  • Raspberry OS Lite, Pi 4B, FBTFT (notro)
  • Raspberry OS Lite, 4B, PiTFT (adafruit)
  • Ubuntu 20.10, Pi 3B+, LCD-Show (Waveshare sürücü)
  • Ubuntu 20.10, Pi 3B+, PiTFT (adafruit)
  • RetroPie, Pi 3B+, LCD-Show (Waveshare sürücü)
  • Libreelec 9.2.6, Pi 4B+, LCDProc

4B’yi kurdum artık onun üzerinde oynamak istemiyorum.

O zaman büyük ihtimalle üründendir [email protected] adresinden iletişime geçebilirsiniz. :smiley:

rpi 4 te değil 3b+ ta deneyin kendi kurduğuunz raspianda sürücü kurulumundaki çıktıları görmeden yorumlama zor
git clone https://github.com/waveshare/LCD-show.git
cd LCD-show/
ve

chmod +x LCD28-show
 ./LCD28-show

çıktılarını ekelerseniz daha net cevap verilebilir ayrıca beslemeniz 5v 3A olmalı diye belirtmişler, eğer olmazsa robotistan desteğe eposta atabilirsiniz, bu ekranı sürücüsünü kurup başka harici ekranda kullancaksnız wikideki ayarı yapmanız gerekiyor çözünürlük hatası belki ondandır