Zaman Rölesi Kontaktör Arızası

Merhaba arkadaşlar elimde 9 Volt pille çalışan bir zaman rölesi var. Zaman rölesi kontaktörü 12 volt değerli. Bu zaman rölesinin switch’ine bastığımda çıkıştan 9 volt yaklaşık 10 saniye güç alıyorum. Ancak bana 6 volt çıkış lazım. Bundan dolayı rölenin çıkışına bir voltaj düşürücü ( LM2596 Mini Ayarlanabilir Voltaj Regülatör Kartı 3A) ekleyerek 6 volta düşürdüm. Ancak bu seferde kontaktörden ses gelerek (büyük ihtimal kontaktörün nüveleri yapıştı) arızalandı. Burada nerde hata yapıyorum yada bu durumda ilgili fikir alabilir miyim. İlginiz için teşekkürler…

Merhabalar. Ürünün nasıl bir şey olduğunu bilmediğim için yardım edemeyeceğim. Rica etsem ürünün fotoğrafını veya linkini atabilir misiniz?

Merhaba Electrohands, kullandığım zaman rölesinin resmi aşağıdadır. Bileşenleri ise aşağıdaki gibidir. Ben bu röleyle 3-6V arası çalışan 2 adet pompayı (paralel bağlı olarak) kontrol etmek istiyorum. Ancak bu röle kartı minimum 9v ile çalışıyor. Eğer bu röle kartını 3-5V arasında çalıştırabilirsem ve çıkıştan da 3-5V alabilirsen yine işimi görür. Hem böylece voltaj düşürücüye de ihtiyacım kalmaz. 3-5V arasında bir bataryayla ( 3-4 adet 1.5 V kalem pil batarya grubu (toplam 4,5-6V)) zaman rölesini çalıştırmak için hangi elemanlarını ne ile değiştirmem gerekiyor. İlginiz için teşekkürler…

1. 470k ayarlı tripot
  2. 12 vdc kontaktör (sadece 4 ayağı kullanılıyor ama 5 pinli)
  3. 470 mikrofarad 25 v kondansatör
  4. bc 337 transistör
  5. direnç (sanırım 4k ohm)

Merhaba. Üstündeki 12v röleyi 5V röle ile değiştirdiğiniz taktirde büyük ihtimal dediğiniz çalışma gerilimi aralığında devre çalışacaktır…

Electrohands dediğinizi bende daha önce düşünmüştüm. Ancak elektronik işlerinde yeni olduğumdan çalışmaz diye düşünmüştüm. Bunu deneyeceğim eğer çalışırsa paylaşırım. Cevabınız için teşekkür ederim. Sağlıcakla kalın…