Creality Ender 3 v2 Tabla Ayarı problemi

Merhaba arkadaşlar 4-5 gün önce robotistan’dan satın aldığım Ender 3 v2 yazıcımın tablasında bir sorun var sanırım 3 gün önce elime ulaştı kurulumunu ve tabla ayarını yaptıktan sonra başarılı birkaç parça basabildim. Fakat tablanın 4 köşesi ile nozzle arası 2mm iken orta kısmının nozzle’a mesafesi 1mm den bile kısa kalıyordu. Buna rağmen başarılı baskılar verdi çok orta kısmını kullanmamaya çalıştım.

Dün bir baskı daha alırken orta kısmı kullanmak zorunda kaldım, 4 yada 5 defa baskıyı iptal edip tekrar tabla ayarı yapıp tekrar basmayı denedim. Nozzle tablanın orta kısmına sürtüyor, 4 köşede 2mm olmasına rağmen nozzle orta kısma geldiğinde tablaya sürtüyor ve ilk katmanda olmasa bile 2. 3. katmanda baskıyı kaldırıyor.

Sanırım cam tabla ortaya doğru bombeli. Bu konu ile alakalı ne yapmam gerekiyor başına gelen varmı hiç.

Not : Hem soğukken hem sıcakken tabla ayarı yapmayı denedim ikiside başarısız oldu.
Cam tablayı söküp üst yüzeyini aşağı alt yüzeyini yukarı bakıcak şekilde yerleştirince sorun kalmıyor ama hiç baskı almayı denemedim bu yüzey pürüzsüz olduğu için tutacağını sanmıyorum.

Merhabalar,
Tablanın çeşitli yerlerinde bombeler veya çukurlar bulunması 3D yazıcılarda bulunan ortak bir problem. Baskı tablası olarak kullanan materyaller genellikle 3-4mm kalınlığında ve bu kalınlıkta bir tablanın 4 köşeden tutturularak dümdüz bir şekilde kalması pek mümkün değil. Bundan dolayı bu sorunlar çok yaşanıyor.
Tablanın şeklinin bozuk olması durumlarında genellikle cam tabla kullanılmaya başlanır ancak sizde cam tablanın direk kendisi ortadan bombeli söylediğinize göre. Pek yaşanan bir durum değil açıkçası ama yine de olması mümkün.

Yapabileceğiniz bir iki şey geliyor aklıma;

• Eğer cam tablanın gerçekten orta kısımdan çok fazla bombeli olduğunu düşünüyorsanız, yani bu sorunun fabrika üretimi kaynaklı bir sorun olduğunu düşünüyorsanız Robotistan müşteri hizmetleriyle iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz belki. Forumda da zaten Robotistan’dan yetkili arkadaşlar var onlar daha iyi yardımcı olur.
  • Manyetik tabla kullandığım zaman eğer tablanın ortası bombeli olursa tablanın dört köşesinin altında birkaç kat not kağıdı koyuyordum ben. Böylece tabla daha düz bir seviyeye ulaşıyordu. Cam tablada pek etkili olacağını sanmam bu yöntemin ama belki yine de deneyebilirsiniz.
  • Bütçeniz varsa ve sorunu hızlı yoldan çözmek istiyorsanız direk yeni bir cam tabla alabilir ya da cam kestirip kullanabilir veya manyetik tabla alarak farklı bir çözüme gidebilirsiniz.
1 Beğeni

Merhabalar Ahmet beyin de dediği gibi bu bütün yazıcılarda bulunan ortak bir problem bunun için yapabileceğiniz bir kaç şey var:

• Yeni bir tabla satın almak

• Bir su terazisi ile tabla ayarını yapmak

• Ve yapışkan tabla kullanmak

Bunları deneyebilirsiniz(özellikle 2.tavsiyemi denemenizi öneririm):smiley:

1 Beğeni

Ürünü garanti dışı bırakmayacak her türlü seçeneği değerlendirmeye çalışıyorum.

Robotistan teknik ekibine email yollamıştım gelen cevap “Önce orta kısmı kalibre edip daha sonra 4 köşeyi kalibre etmeyi denediniz mi” oldu.
Heralde bu önerinin işe yarayacağını sanmıyorum.

1200 derecede eriyen bir maddeyi 60-80 derecede yamultmak mümkün mü emin değilim, o yüzden fabrika çıkışı hatalı olduğunu düşünüyorum. Eğer bu dediğim şey mümkünse tabla ayarı yaparken vidaları çok fazla sıkmam + birkaç saaat 70 derecelerde stabil kalması sebep vermiş olabilir.

Ender 3 v2 alıcaklara tavsiyem Z ekseni limit switchini en aşağıya değil 4-5 mm kadar yukarıya montelesinler. Baskı alanı yüksekliğinden 5mm kayıp verip tabla ayarı vidalarını daha gevşek bırakıp çok zorlamamış olurlar. Eğer robotistan değişim sağlarsa kesinlikle bu adımı uygulayacağım.

Ürünü bende 1 hafta önce robotistan üzerinden aldım ve sizin bahsettiğiniz sorunun aynısını yaşıyorum tablanın kenarlarını 0.2mma ayarlıyorum ancak orta kısmında bombelik var ortası yukarıda kalıyor sorunu çözebildiniz mi acaba

Merhabalar,

Aynı sorun bende de vardı. Robotistan teknik servis ile iletişime geçebilirsiniz hemen. Alttaki adrese mail atmanız yeterli.

[email protected]

1 Beğeni

Çok teşekkür ediyorum mail atıp iletişime geçeceğim sağolun :+1:

1 Beğeni

Aynı sorun bende de mevcut. Açıkçası 3D olayı ile hiç alakam olmadı. Oğluma bu teknolojiyi ogretebilmek için bende 3V2 modelini tercih ettim. Genel olarak herkes memnun idi okuduklarimdan.

Maalesef ayar yapmaya çalışmaktan öğrenme ve öğretme kısmına daha gecemedik.

Bir ihtimal BL touch ile hayatımız daha kolay hale gelir mi diye düşünüyorum bir yandan da cihazdan nefret ettiğim için yatırım yapmak yerine yeni bir cihaz almayı da düşünüyorum doğrusu.

Bizde de acemilik had safhada ama basit bir dengeleme ayarının bu kadar eziyet olması anlaşılır bir şey değil. Hayatım boyunca pikaplar ile uğraştım muhtemelen ayarlanması en basa dert pikaba sahibim. Bir ila iki saat ugrasinca o cihaz dengeleniyor, bu yazıcı 1 haftadir olmadi bir türlü.

Bakalım bende pazartesi günü eger cihaz “sinirden” elinde kalmaz ise teknik servise danisacagim olmaz ise farkli bir markaya yönelmeyi düşünüyorum

Hocam açıkçası eğer yine ender 3 fiyat bandında farklı bir markaya yöneleceksiniz hiç yönelmeyin çünkü bu fiyat için en sorunsuz modeller enderler şuan.

Ayar yapma olayı, daha doğrusu kalibrasyonlar, fiyat aralığı farketmeksizin şuanlık neredeyse tüm yazıcılarda olan şeyler. Yüksek fiyatlı cihazlarda bir tık daha stabil olabiliyor bu kalibrasyonlar fakat yine de hepsinde çok zaman alıyor.

Eğer şuan ana sorununuz tabla kalibrasyonu ise BL touch almanız tüm sorununuzu çözer. Evet biraz pahalıya geliyor ama tablayla ilgili sıkıntıları tek seferde çözüyor. Tabi yazıcıyı kullandığınız süre boyunca sorunlar çıkmaya devam edecek, bunu önlemenin bir yolu yok maalesef. Zaten sorunsuz 3d yazıcı diye bir şey yok, seçim yaparken yazıcı topluluğunun ne kadar büyük olduğuna bakıyoruz biz genelde. Mesela ender’i kullanan çok büyük bir topluluk olduğu için bir sorun yaşadığınızda alternatif çözümler bulmanız zor olmuyor ancak pek bilinmeyen veya kickstarter gibi fonlama sitelerinde birden piyasaya çıkmış yeni modellerde bir sorun yaşadığınız zaman bazen hiç çözüm bulamıyorsunuz bile.

Yine de bltouch ile uğraşmak istemiyor, başka bir yazıcıya yönelmek istiyorsanız cr6se modelini öneririm. Fiyatı daha yüksek ve yine creality markasının bir yazıcısı ancak otomatik kalibrasyonu ve birçok ek özelliği bulunmakta. Şahsi olarak kullanmadım henüz hiç ancak bu forumda geçenlerde bir baskı kalitesini ölçen bir test modelinin çıktısının resmi atıldı ve oldukça başarılıydı.

Size kalmış tabi tercih. İsterseniz bu forumda ayrı bir başlık açın, daha fazla bilgi ve yönlendirme alırsınız daha sonra teknik servise gidip kararınızı öyle verirsiniz. Bazen çok rahatsız edebiliyor bu 3d yazıcı işi ama yine de eğlenceli bir uğraş

Ahmet Bey yanıtınız icin teşekkürler. BL touch genel olarak sorunları çözecek bir şey olacak gibi gözüküyor. Octoprint server ile kombine edilip çözümler yaratmak mümkün gibi gözüküyor.

Haftasonu cihazı kenara kaldırıp uğraşmadan pazartesi-salı günü bir karar vereceğim sanırım. BL touch görüldüğü kadarı ile kurulması cok sorun olan bir alet değil.

Sanırım yeni cihaz alırsam üst segment bir marka modele yönelirim.
Zaten bastan farkli bir marka düşünüyordum, 6 yasindaki oglum ile birlikte kuralim diyerek Creality tercih ettim.

Kafamda tek soru var, bundan once farkli projelerde isler ters gittiğinde oğluma nutuk atmıştım vazgeçmek yok şeklinde.

Simdi bu olmadi yenisini aldik seklinde bir hareket yapmak istemiyorum. Bir şekilde bu alet ile birkac baskı alıp ondan sonra vedalasmayi düşünüyorum.

Bakalim haftabasi karar vermiş olurum. Dedigim gibi beraber kuralim diye Creality tarzi kit veya yarı kit bir alet alalim diye düşünmüştüm. Cok da zevkle kurdu oglum tabii ki biraz yardim ile. O açıdan cok mutluyum.

Maalesef yas ilerledikce is guc derken bu tarz seylere ayrilacak vakit azaliyor malumunuz. 6 yaşındaki oglum ile tinkercad uzerinde bir seyler tasarlamak yerine sacma sapan ayarlar ile ugrasmak moralimi bozdu dogrusu. Belim de ağrıdı bolca.

Bakalim halledecegiz

1 Beğeni

Anladım, bltouch almasanız bile elinizdeki yazıcı ile birkaç baskı alabilmek için Cura programında “Build Plate Adhesion” ayarını açıp, tablanın ortasına değil de daha köşe kısımlara baskı almayı deneyebilirsiniz. Böylelikle tablaya yapışma daha iyi olacaktır.
Farklı bir yazıcı alsanız bile oğlunuzun ilgisi daha da artacaktır muhtemelen. Herhangi bir aşamada herhangi bir sorun yaşarsanız foruma yazabilirsiniz, mutlaka yardımcı olabilecek birileri çıkacaktır
İyi çalışmalar dilerim

Ahmet bey tekrar merhabalar,

Sorunumu büyük ölçüde cozdum. Cumartesi günü ısıtıcıya biraz iptidai bir sekilde monte ettigim kompansator ile yaptığım ölçümlerde yaylarin evsafindan dolayı sikinti yaşadığımızı tespit ettim.

Hizli bir sekilde bir arkadaşımdan pazar günü stok yaylara alternatif yaylar tedarik ettim. İvedilikle yayların değişimini yaptim. Kalibrasyonun akabinde offset degerleri de oynayarak hizli sekilde ciktilar aldim.

Yazıcıda sevmedigim parcalari degistirdim ve sorun olabilecegini düşündüğüm konulara yonelik çözümler urettim. Daha dogrusu cozumleri uyguladim.

Evet hala sikinti oluyor ama yuzde 90 olcusunde mutluyum diyebilirim.

Ancak bu sekilde kendimi rahat hissedecegimi düşünmüyorum. BL touch eklentisi Robotistan stoklarinda mevcut degil maalesef. Kisa sure icerisinde bahsi gecen parcayi satin alacagim.
Sanirim anakarta uygun sekilde tercih etmek gerekiyor. Creality marka olanini alacagim. Plug n play olsun.

Hazir elim degmis iken extruder tabir edilen parcayi da tedarik edecegim. Tavsiye uzerine direct drive adi verilen tarz bir yukseltme yapacağız gibi gozukuyor. Bir de Octoprint ekledigimiz takdirde muhtemelen bu yazici ile alakali bir eklenti yapmaya gerek olmayacak gibi gözüküyor.

Ha bir de cam tablayi biraz hirpaladigim icin onu yenileyecegim. Bahsi gecen yazici evimdeki calışma odasina gececek.

Oglum ile oynamak icin kit halinde degil de daha rijit bir yazici almak gerektiğine karar verdim. Aklimda Prusa 3 vardi ama yine istediğim gibi çok stabil bir cihaz degil ve kit olarak kurulmasinin çok basa dert olduğu söyleniyor. Herhalde ultimaker 3 modeline yöneleceğim.

İlginize tesekkurler

Stok yaylar gerçekten sıkıntı çıkarabiliyor, ben de ilk onu değiştirmiştim. Değiştirmeniz iyi olmuş.

Robotistan da set olarak satılan BL touch dediğiniz gibi plug n play şeklinde. Kurulumu biraz uğraştırıyor tabi yine de ama ek bir uğraş gerektirmiyor. Tahminimce 2 hafta içinde filan stoklara tekrar gelir, genelde bu süre civarında geliyor.

Direct drive yükseltmesi de yapılabilecek en iyi yükseltmelerden biri. Direct drive için çok farklı seçenek mevcut. Yine plug n play tarzında bir şey istiyorsanız aliexpress üzerinden “TriangleLab Direct Drive Extruder Upgrade Kit” ürününü satın alabilirsiniz. Bu kiti kullananlar genelde oldukça memnun kalıyor. Ürünü alırken BMG veya Titan extruder seçebiliyorsunuz ki ikisi de çok başarılı extruder modelleri. Ayrıca bu kit e3dv6 hotend ile geliyor. Ender 3’ün üzerinde bulunan hotend’in pek kaliteli olduğu söylenemez, direct drive a geçmişken onu da değiştirmeniz iyi olur. Bu şekilde kit almak istemezseniz sadece bmg, titan veya creality bondtech çift dişli extruder alıp birkaç 3d baskı ile de halledebilirsiniz.

Octoprint’ten sonra dediğiniz gibi pek bir şeye gerek kalmıyor. Rulmanlı hareket sistemi başınızı ağrıtmaya başlarsa linear raylara geçebilirsiniz belki. Ancak ilk aşamalarda gerçekten hiç ihtiyaç duyulmayan bir yükseltme bu.

Ultimaker 3 güzel bir çözüm olur. Kolay kolay sorun yaşamazsınız

İyi çalışmalar

Yonlendirmeler icin teşekkürler. Direct drive onerilerinizi not ettim. Hepsine teker teker bakacağım. Ender 3 V2 benim icin bir test platformu olacak bundan sonra hemen herseyi deneyebilirim.

Bakalim arzu ettigim gibi çıktılar almayi basaracak miyim bende merak ediyorum

1 Beğeni

Arkadaslar merhaba. Cihazi aldim, kurdum fakat daha cikti almayi basaramadim. Kagit ile tabla ayari yapmaktan boyun fitigi oldum. Disk icindeki figurleri basamadim, hicbisey basamadim. Kesinlikle yapismiyor filament. Bu kadar zor mu ben mi asiri beceriksizim.

Boyun fıtığı durumu bende de olacaktı herhalde.

Bugun ilk tur parçalarım geldi. BL touch montajini bitirdim. Pek umidim yok da bakalim olacak mi arzu ettiğim gibi. Elimde kablo yaparken kullandığım sleeve ler ile kablo duzenini de biraz adam ettim. En azindan düzgün gözüksün.

Ayar yaparken arka taraftaki kablolarin birbirine dokunmasi sinirimi oynatıyordu, heatbed in kablosuna yukaridaki parcayi taktim. Ondan da kurtuldum.

Yolda Ahmet Beyin tavsiye ettigi titan extruder var onu da takacağım ilerleyen gunlerde. Keske sunlari robotistan satsa.

Fanlarin sesleri hosuma gitmediginden onlari da Noctua ile degistirmek icin siparis verdim.

Su cam tabla da bayağı zarar gordu. Yapismama sorunu yasadikca hıncımı cam platformdan aldim galiba. Onun da yay celiginden olanlari varmis. Bakalim gelmesini bekliyorum. En azindan kirilmaz kolay kolay.

Bir de dual x aksis modu var mantikli gozuken sanirim onu da alayim diyorum.

Ender 3e bu denli masraf yapmak mantikli mi bilmiyorum da oglumla mekanik islerle ugrasirken buyuk keyif aliyoruz.

Bakalim yenisi gelene kadar Ender i calistirabilirsek cok iyi olacak

2 Beğeni

Ahmet Bey, Robotistan stoklarina gire yeni bir bed var. Bu yay celigi olanlardan mi.

Bir de nozzle temizleyicidir bu tarz yan malzemelerde umarim stoklara girer. Tam siparis verecegim mesela ufak tefek seyler lazim oluyor ekstradan aklima gelen bulunmayınca siparisin anlami kalmiyor

Evet bildiğim kadarıyla yay çeliği olanlardan. Sanırım üzerinde Creality logosu olan orijinal olan. Daha önce kullanmadım bu ürünü tam bilemiyorum o yüzden ama sanırım sadece PEI yüzeyi satılıyor. Yani eğer manyetik olarak kullanıyorsanız bir de manyetik yüzey almanız lazım. Ürünü alacaksanız bu adresten iletişime geçerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yan malzemeler konusunda katılıyorum kesinlikle. Bazen çok gerekli parçaları bulabilmek bile sıkıntı oluyor, ya hiç satılmıyor ya da stokta kalmamış oluyor. Birkaç yıl önce bile ürün çeşitliliği çok daha azdı. Zamanla artıyor, elbet stoklara yeni ürünler gelir diye düşünüyorum.
Acil olarak almanız gereken ürünler varsa belki 3dörtgen, Rhino3DPrinter, Robolink Market ve Robotzade gibi Creality’nin diğer yetkili distribütörlüklerine de bakabilirsiniz. Hatırladığım kadarıyla sadece Robotistan ve 3dörtgen ana ditribütör ama yine de diğer sitelerde de farklı ürünleri bulabilmek mümkün oluyor

1 Beğeni

Farklı firmalarda farklı ürünler oluyor gercekten.

Ama hayatta en nefret ettiğim seylerden birisi kargo olduğu icin mümkün olduğunca birleştirip satın alıyorum. Ayri ayri kargo parası vs isin icine girmeye başladığında saçma sapan hale geliyor maalesef isler.

Zaten ulkemizin vergi ve gümrük regulasyonlari ile yeterince pahali almıyormus gibi bir de kargo vs isin içine girmesin diye uğraşıyoruz bir çoğumuz. Maalesef durum bu.

Aslında arduino veya Pi benzeri SBC’ler genc çocukların ellerinde uçuşması gereken ürünler ama herhalde bilgisayar muamelesi görüyor bizim regulasyonlarla ve yerel fiyatlar meydanda.

Yine bu alandaki yerel firmalar bir sekilde bazı seylerden vazgeçip uygun fiyat saglamaya çalışıyorlar belli ki ama durum belli.

1 Beğeni

Dun aksam salim kafa ile octoprint kurulumunu tamamladim. Bugun ogle molasinda Ender 3 yazıcının uygun gördüğüm sol arkasına monte ettim.

Bir yandan da diger yazicidan kablolari duzenlemek amaci ile parcalar basip cihazi derli toplu tutmaya çalışıyorum.

Yavas yavas elime yeni tabla vesaire aksesuarlar ulasmaya basladi. Umuyorum ki bu hafta Ender 3 V2 den istediğim gibi baski alacağım.

Bir ara iade edeyim mi diye düşündüm ama bir yanda da challange oldu ailecek uğraştığımız. Bu kadar çalışmaya yine olmazsa zaten ikinci el satarim ben bu aleti.

1 Beğeni