Creality Ender 3 v2 Tabla Ayarı problemi

Degerli arkadaslar bugun itibari ile Ender 3 V2 ile alakalı sorunlarımi çözmeyi başardım. Deneyimlerimi paylasmak isterim.

Öncelikle yazıcıyı tamamen dagitarak ise basladim. Iki dikmeyi tam 90 derecelik aci ile sıkıştırmak cok onemli imis. Hem önden hem yandan gonye ile 90 derecelik acıyı sagladik. 150 ile 150.5 araliginda bir deger cikti bende. Bu deger en alt ve en ustte ayni ise 90 derece saglanmis demektir.

X gantry denilen ayarlama benim basima dert olmustu. Yukarida yazdigim sekilde aralik sabitlenince egzantrik milleri gevseterek hem sag hem sol yataklarin optimal ayarini yaptim. Arkasindan birlestirme islemini yaptim.

Arkasından ust kismi sabitledim. Bunu yaparken 90 derece aci arti iki direk aralığını kontrol ettim.

X gantry yi kontrol ettiğimde olcumlerde 1mm nin altinda fark elde ettim .

Bunlari yaparken kumpas gonye ve celik cetvel kullandim. Duzgun bir celik cetvel ile de yapabilirsiniz…

Cok ilginc bir kesif yaptim. Hassas olcum yaptigimda ozellikle tabla sicak iken orta bolumde bir miktar bombe goruyordum.

Bunun sebebi su imis genelde satilan yaylar 25mm boyunda ancak Ender 3 un yaylari 20mm bu aradaki fark tablanin 4 yonden baski yuzunden orta bolumun bombelesmesine sebep oluyor.

Kazaran siparis verdigin 20mm yaylari takinca sorun ortadan kalkti.

Bunu olcmek icin komparator kullandim. Herkesin elinde olmayabilir. En makul secenek ya 20mm yay almak veya 25mm kullanacaksanız vidalari uzun kullanmak. 25mm yaylar asiri baski yaratiyor. Siz tablanin 4 tarafini hizalasaniz bile orta bölüm bir turlu hizalanmiyorsa bilin ki suclu yaylar. Eger degistirdiyseniz tabii.

Ben cihazi biraz hirpaladigim icin extruder i da degistirdim. Aslinda direct drive yapacagim da parcalarim gelmedigi icin fazladan aldığım alüminyum extruder isin rengini tamamen degistiriyor. Benim plastik olan extruder da hafif bir çatlak fark ettim. Muhtemelen benim yuzumden oldu. Metal extruder siddetle tavsiye ederim.

Tabla kismi konusuna bayagi takmistim kafayi. Denemelerime gore Ender 3 V2 üzerinde gelen cam tabla gayet guzel. Ille para harcayacagim diyen varsa PEI biraz daha iyi sonuc veriyor. Degistirmeye deger mi pek zannetmiyorum. Benim cam tabla bayagi hirpalandi. Yenisini alacağım. Stok kullanmaya devam.

Yaziciya girismis iken filament besleme oranina da giristim. Birazcik az besledigini gordum. Bu da fark yaratmis olabilir. Basit bir islem. Celik bir cetvel biraz ugras ile cok kolaylıkla yapilabilir. Fabrika ayari iyi olabilir. Ben extruder i degistirdigim icin ozellikle bu ayari yapmak istedim.

Bu islemleri 6 yasindaki oglum ile yaptigimiz icin uzun sürdü. Normal koşullarda 1 saat icinde yapilabilir diye düşünüyorum. Biz acemiligimiz yuzunden bayagi sorun acmisiz basimiza.

Son konu ise filament konusu. Yazicimizi alirken farkli markalardan farkli renklerde bayagi filament almıştım. Ki bu da hata oldu. Daha kisa miktarlarda alip deneme yapmak lazımmış. Ozellikle siyah filament basa dert. Yorumlari okuyup oyle almak lazımmış.

7 Beğeni

Yeni konu acmak yerine sorumu buradan sorayim. Dun aksam iki baski bırakmıştım, maalesef Ender 3 V2 de filamentte bir sorun olup sıkışma yasandi. Makineden kaynaklanmayan kullandığım siyah filamentten kaynakli bir sorun. Sans eseri saat 5 sularında uykum kacip baktığımda durumu fark ettim.

Baskiyi durdurdum. Kumpas ile olctugumde yaklasik 3 kat kadar kayip oldugunu fark ettim. Z eksenini indirip filament sorununu cozup baskiya devam ettim. Sabah sorunlu yerleri maket yapistiricisi ile yapıştırdım. Minik bir zimpara akabinde sorun halledildi. Allahtan parca ic kisimda kullanilacak bir parca idi hem gorsel hemde fonksiyon anlaminda bir sorun olmadi.

Yani ucuz atlatildi. Ancak bir musibet bin nasihatten evladir diyerek bu sorunun onunu almak uzere bir sensor almak istiyorum.

Cihaz üzerindeki board V2.4.2 yani standart. Muhtemelen anakart üzerinde bir giris mevcut. Yerel olarak tedarik edilecek tercihan bu cihaza uyumlu bir tavsiyeniz olur mu. Cihazda ayrica Octopi de mevcut. Onun uzerinden de yapilabilir bu islem sanirim.

Aslind DİY olarak da yapmak mumkun ama son 10 gundur bu yazıcı ile cok ugrastim. Tak calistir cozum cok daha iyi olacaktir. Yerel konusunu da ozellikle eklemek istedim, bu aralar gumrukler bayagi sıkıntılı maalesef

Tavsiyeler icin tesekkurler

1 Beğeni

Hocam şimdi şu şekilde, eğer filament sıkışması durumunda baskının durmasını istiyorsanız filament sensörü işe yaramaz. Çünkü bu bildiğimiz klasik filament sensörlerinin içinde sadece basit bir switch var; filament içinde olduğu zaman bu switch 1 değeri gönderiyor, filament sensörün içinde değil ise 0 değeri gönderiyor (veya tam tersini yapıyor, pek bir önemi yok gerçi bunun). Yani aslında bu sensörler filamentin bittiğini anlamak için kullanılıyor, zaten yurtdışı piyasasında genelde filament sensörü yerine run-out sensor adı ile satılıyor.

Eğer filamentin takılması veya bir şekilde filamentin ilerlememesi durumuna karşılık bir sensör istiyorsanız bildiğim kadarıyla bunun için tek bir alternatif var o da BIGTREETECH’in bu akıllı filament sensörü.

Bu akıllı sensör aslında normal run-out sensörleri gibi çalışıyor ancak bunun içindeki mekanizma her 7 cm’de bir filamentin hareketini takip ediyor. Yani eğer baskı sırasında filament 7 cm boyunca hareket etmediyse bunu tespit edip geri dönüş yapıyor. O yüzden bana kalırsa sizin sorununuza yönelik çözüm bu sensör.

Bu sensörü kullanmadım hiç, o yüzden bütün teknik detaylarını bilmiyorum. Aslında bu oldukça yeni bir sensör, 4-5 ay önce çıkmıştı ve hatırladığım kadarıyla ilk çıktığı zaman sadece BIGTREETECH’in anakartları ile kullanılabiliyordu. Ancak küçük bir araştırma ile octo-pi ile kullanımının mümkün olduğunu gördüm. Bu sensöre yönelik octoprint eklentisi yazılmış, buradan bakabilirsiniz nasıl kullanılacağı anlatılmış.

Ürün için koyduğum link yerel bir web sitesinden. Sitenin stoklarına da bugün girmiş. Sensör ne kadar etkili kullanmadığım için bilemiyorum ancak tavsiyem bu sensörü kullanmanız. Kullanacak iseniz çok beklemeden almanızı tavsiye ederim, bu tarz ürünler uzun süre stoklarda durmuyor.

Ayrıca bu sensörle ilgili şu videoyu izlemenizi tavsiye ederim; BTT Smart filament sensor guide - Detect filament runout and jams - YouTube

Dipnot olarak, bildiğim kadarıyla ürünün üstünde herhangi bir sabitleme vidası vb. yok. Yani bunu alırsanız sanırım yazıcıya yerleştirmek için bir de parça basmanız lazım. Muhtemelen thingiverse’de filan da vardır, sıkıntı yaşayacağınızı sanmam

2 Beğeni

Ahmet bilgiler icin tesekkurler. Hemen bakayim isaret ettiğiniz linklere

3 Beğeni

Ahmet Bey ilginc bir urun buldum sizin gıyabınızda meraklilari da bilgilendirelim. Fotograflar biraz sikintili kusura bakmasin okuyucular. Gerekirse daha duzgun bir fotograf cekerim.

Elime gelen yedek parcalar arasinda Creality nin kendisinin urettigi 2 farkli filament sensöru denk geldi. Ender serisi icin konusuyorum 2 tip sensor çıkartmışlar. Sagdaki bulk versiyonu anladigim kadari ile icerisinde herhangi bir kablo bulunmuyor.

Soldaki ise guzel bir kutuda geliyor ve extruder vesaire parcayi tasiyan komple aluminyum blok ile geliyor. Kutu icerisinde anakarta baglanti kablosu da mevcut.

Yeni nesil Ender 3 anakartlarda direkt olarak bu sensor icin giris varmis ve firmwire direkt destekliyormuş. Filament bittiginde direkt makineyi durdurma ozelligine haiz imis.

Daha kurulumu yapmadim. Direkt yeni rulmanli tekerlekler geldiginde yapacağım. 10 kere sokmeyeyim cihazi dedim. Ha bir de z aksinin sag tarafinin mil ve motor seti gelsin.

Bilgisini bilahare veririm.

2 Beğeni

İkinci tip sensörden haberim yoktu, yeni gördüm. Teşekkürler paylaştığınız için

Anakartlarda sensör girişi olduğunu da bilmiyordum, Creality güzel bir kolaylık sağlamış. Ben skr mini ile değiştirdim anakartı, onda da aynı şekilde giriş mevcut. Fakat firmware olayını iyi yapmışlar, çok uğraştırıyor normalde.

Z eksene mil olayından sonra güncelleme paylaşırsanız sevinirim, ben de yapmayı düşünüyorum

Merakla takipteyim

Valla Ahmet bey, Creality nasil bir firma ise bazi ürünler web sitesinde de yok, yardim destek alacağınız yerel kaynakta sıkıntı, Allahtan topluluklar var. Topluluklarda da sizin gibi degerli insanlar var. Ecnebi tarafta zaten topluluk acayip.

Ortak sekilde sevilen kullanilan ürünler var bir de herkesin farkli yorumladığı urunler var. Urunler derken yan ürünlerden bahsediyorum.

İs ve hobilerim dolayisiyla 3D printer ile ugrasmak gibi bir niyetim yoktu aslinda. Zaman kısıtlılığı yüzünden. Ancak bu Ender 3 sinir harbine dönünce uzerine egildim biraz.

Birkac arkadasim var sagolsunlar, İzmirde olmayan imkanlar İstanbulda olduğu icin Ender 3 icin ne var ne yok alin gonderin demiştim. Sagolsunlar 5 tane Ender cikartacak kadar malzeme oldu elimde. 3 mu 4 mu farkli filament sensoru var su an. Ben onlara onlar bana bakiyor.

Bu arada printerdan su hali ile gayet memnunum aslinda. Hos bu calismasa da diger istedigim urunde geldi. Neyse yasadigim sorunlarin tamamini giderdim. Hazir cihazin yapisini ogrenmis ve niyetine girmis iken aslinda gereksiz sayilabilecek tum bu islere kalkistim. Allahtan parcalar ucuz. Hadi goreceli ucuz diyeyim

2 Beğeni

Arkadaşlar tablanın ortasındaki şişkinlik problemi fabrika kaynaklı çıktı, ürünü demonte edip tekrar robotistana yolladım, bir kaç gün içinde sadece cam tablayı değiştirip geri yolladılar.

Problemim çok büyük ölçüde çözüldü, dediğim gibi z ekseni limit switchini busefer yaklaşık yarım santim yukarıya monteledim, böylece tabla ayar vidalarını çok sıkmak zorunda kalmadım (Çok sıktığınızda tablaya alttan bakarsanız 2 tane çıkıntının tablanın ortasına baskı yaptığını görebilirsiniz) dolayısıyla hem ısıtıcı tablayı hem cam tablayı esnettirmemeyi başardığımı düşünüyorum.

Fakat ürünü gönderirken içine eklediğim problemimi yazdığım kağıtta diğer bir problemden bahsetmiştim onunla ilgilenmemişler. Bu problem yüzünden baskının ilk katmanında problemler yaşayabiliyorum, iade etmekle etmemek arasında kaldım malum hergün zam geliyor.

2 Beğeni

Merhaba,
Tabla sorununuzun çözüldüğüne sevindim. O modelde sık rastlanan bir sorun fabrikadan çıktığı zaman ufak bir bombe olabiliyor. Bir kaç kişi bu sorunu yayları değiştirerek çözmüştü. Sizin düğmeyi biraz yukarı taşımanızda mantıklı bir çözüm gibi duruyor. Çözülmeyen sorununuz nedir? :smiley:

Sayin Dogukan Bey,

Sizinle hemen hemen ayni zamanda benzer problemleri yaşadık zanneder isem. Bende Ender 3 V2 yi iade değil de parçalamak yolunda ilerliyordum. Benim şahsım adına ulkemizdeki servis hizmetlerinden fazla umidim olmadığı için, ki sizin tablaniz degismis, ben biraz mesai ve para harcayıp cihazi kendim duzeltme yoluna gittim. Robotistan iyi is çıkartmış.

Neyse…

Gecen zaman içerisinde ciddi sekilde duzelttim yazicimi. Ancak maalesef yazılı dokumantasyon ve üretici servis desteği kötü. Buna karşılık topluluk desteği çok çok iyi.

Size önerim makinenizi bastan bir kurun. Ozellikle dikme acilari printerin baski kalitesinde anormal etkiye sahip. Bunun yanında x gantry denilen bolumun ayari da büyük oneme haiz. Bunlari yaptiktan sonra isler yavas yavas yola girecektir. Daha deneyimli insanlar bu ayarlari cok rahat yapacaktir. Benim gibi deneyimsiz iseniz maalesef kurulum kılavuzu cok yetersiz. Mutlaka video seyredin. Onemli noktalari orada fark ediyorsunuz. Ben hayatimda ilk kez bir cihazin kurulumunda oturup video seyrettim.

Cihazin benim gozumde 2 onemli sıkıntısı var. Birincisi extruder. Ki ben fark etmeden çatlatmışım. Bunu eger imkanlar el veriyor ise acilen degistirin. Ve ayarini yapınız.

İkinci olay ise cihazin beraberinde gelen tabla yaylarin efsafi maalesef kotu. Baski uyguladıkça hatta tablaya dokundukça ayar kaçırıyor. Eger imkan var ise o yaylari da degistiriniz.

Ayarlar ve yukarida bahsettigim masraflarin akabinde sorunlarınız çözülecektir. Bir de filament konusu var. PLA icin konusuyorum hotend arti tabla ısısı her bir markada farkli sonuçlara yol açıyor. Mutlaka farkli ısılar deneyiniz. Hatta mumkunse filamentler.

İade konusunda ben bir sey soyleyemem. Herkesin maddi imkanlari farkli ancak ben bu yaziciyi almadan önce Prusa 3 modelini almayi planlamıştım. Kurulumunun cok basa dert oldugunu ogrenince vazgecip Ender 3V2 aldim. Su an cihazin hemen her parçasıni degistirdim, herbirinin en az bir adet yedegi var, örneğin tabla konusunda akliniza gelecek hemen her urunu alip bizzat denedim. BL Touch vesaire eklentileri de yaptim. Su an icin bahsi gecen yazicinin toplam tutarina oldukca uzagim ve yazici ciddi sekilde basarili halde calisiyor.

Bu fiyata söylenecek bir sey yok. Kıyas açısından diger yazicimin kalitesine ulasmis değilim ancak çok yaklaştım. Farklilik özellikle bariz farklılık yekpare basilan çark vs alanlarda var gibi gözüküyor. Tabii digeri kutudan çıktığı hali ile boyle.

Su an oglumla makinenin e step vesaire ayarlari ile ugrasiyoruz, muhtemelen bir miktar daha iyilestirme saglayabiliriz. Gerekli mi hayir değil. Hali hazirdaki hali gayet iyi. Ancak kumpas kullanmak gibi konulari ogluma ogretmek amaci ile devam ediyoruz calismalarimiza.

Gun sonunda kisisel fikrim eger maddi imkanlariniz el veriyor, ayarlamalara ayiracak ek vaktiniz var ve ilerleyen donemlerde yukarida isaret ettiğim extruder ve yay masrafini yapabilirseniz, yazicinizi elinizde tutmanizi tavsiye edebilirim.

Tabii bu tavsiyeyi 3d baski konusunda en ufak bir deneyimi olmayan bir insanin verdigini unutmayiniz. Sadece kisa deneyimlerimi paylasabilirim.

2 Beğeni

Hemen bir follow up yapayim. Yukaridaki mesaja konu olan 2 farkli tip Filament run out sensor gayet efektif olarak Creality nin kendi firmwire ile sorunsuz calisiyor.

Bulk olarak satilan urun CR6 modelinin. Kucuk bir 3D baski ile takmak mumkun.

Ama diger model V2 icin uretilmis direkt. Takmak icin x axis gantry i dagitmak gerekiyor. Ama bence deger.

Oldukca ekonomik bir cozum. Tabsiye ederim

2 Beğeni

Ahmet Bey bir follow up sizin icin yapayim. Dual X axis upgrade in bana sorarsaniz en ufak bir faydasi olmadığı gibi gantry ayarini yapmak icin bir suru ek angarya ortaya çıkıyor. Ben standart hot end ile en ufak bir fayda girmedim dersem yeridir.

Bu masrafa girmek yerine kurulum ile ugrasip ozellikle de egzantrik rulmanlari ayarlayarak x aksini ayarlamak cok daha efektif bir operasyon bana sorarsaniz

Bu upgrade in bir artisi var ki ben onu dusunerek yaptim. Direct drive olayina gecilecegi zaman olusacak ekstra yukun sag taraga ekstra baski yapmasını onleyecektir. Bu noktada hotend in ağırlığının teorik anlamda onemi kalmayacak gibi duruyor.

Buna para harcamak yerine fan upgrade i veya rulmanlarin degisimi bence daha efektif.

Ek not. Bunlardan once direct drive olayi daha muhim zannederim. O konuda da onumuzdeki zaman araliginda bilgilendirme yaparim. Paketlerimin elime ulasmasini bekliyorum

1 Beğeni

Teşekkürler güncelleme için. Direct drive konusunda katılıyorum, dual x axis o konuda kesinlikle fayda sağlayacaktır. Dual axis olmadığı zaman hızlı baskılar alındığında ghosting vb. baskı sorunları yaşanabiliyor diye duymuştum.

Pek flex filament kullanmadığımdan ve genelde yüksek hızlı baskılar aldığımdan dolayı bowden sistemle devam etme kararı almıştım, bu yüzden dual x axis upgrade yapmamın pek bir faydası olmayacak sanırım. Belki ilerleyen dönemlerde rulmanlı sistemi linear rail ile değiştiririm ancak şuanda onun için gereklilik görmüyorum.

Direct drive olayı için de takipteyim

1 Beğeni

Merhabalar konuya katkıda bulunabilmek adına uzun uğraşlar sonucu bl touch almadan tabla ayarını yapabilmeyi başardım bl touch kadar hassas değil ancak benim gibi ortasında çöküklük problemi yaşayanlara faydası olur diye düşünüyorum manuel mesh leveling özellği olan bir firmware buldum ayrıca birçok ek özellikte ekleniyor yazıcıya sd kartta klasör desteği lcd parlaklık ayarı vs. vs. firmware i aktif olarak kullanıyorum ve açıkcası tabla ayarı problemi çözdüğüm için çok mutluyum ilerleyen günlerde nasıl kurulacağı ve ayarları ile ilgili daha detaylı bir şekilde paylaşımda bulunmaya çalışacağım firmware ın linkini aşağıya bırakıyorum ben yazıcıyı robotistan üzerinden almıştım 4.2.2 manual mesh sürümü uygun yazıcı için bunların dışında @hakancez dediği gibi mutlaka x gantry ayarını kontrol edin ve ekstrüder de plastik olduğu için çabuk çatlıyor ben çift dişli metal bir model buldum onu kullanıyorum şu an için memnunum. Herkese iyi çalışmalar…
Firmware linki:

3 Beğeni

Hakan Bey merhaba bende ender 3 v2 için sensörü robotistandan aldım montajını yaptım fakat direk bağlayınca çalışıyormu cihazın yazılımı şu anda hem bltouch için hemde filament sensörü için olan yazılım yüklü. Curada bltouch gibi ayar yapılacak bir bölüm var mı? Bunlardan emin olmadığım için soketi takmadım daha

Creality firmasının desteği bana çok kötü geldi ben merkezlerine mail atmıştım. 10 günden fazla oldu hala cevap yok.

Merhabalar, Cagatay bey anakartinizin modeline gore Creality web sitesinden yazilim indirmeniz gerekiyor. BL touch icin ayri BL Touch arti run out sensor icin vesaire ayri firmwire lar var. Siz anakartınıza uygun pakedi indirince icerisinde hepsi geliyor. Uygun olani yuklemeniz yeterli.

Hangi slicer i kullanıyorsanız orada eklemeniz gereken iki satir var. Ezberimde degil, irticalen yaziyorum, G28 ile G29 ile baslayan kodlar olmasi lazim. Bir tanesi autohome digeri mesh levelling ile alakali.

Ucuncu taraf firmwire larda var. Onlari da denedim ama Creality ninki ile sorun yasamadim.

Creality nin destegi filan yok benim nazari itibarimda ancak kullanıcı kitlesi genis oldugundan yasadiginiz sorunun illaki cozumu bulunuyor.

Butun ucuz yazicilarda ayni sorun soz konusu muhtemelen

Benim kullandığım yazılım bu “Ender-3 V2-Marlin-2.0.1-HW-4.2.2-mainboard-V1.1.2-compatible with BLTouch and filament detection” hatta bu yazılımı yüklediğimde orjinale göre anakart sessizleşti ve sadece fan sesi var artık.

Ben curayı kullanıyorum bltouch takınca curaya sadece g29 bltouch satırını ekledim fakat birden fazla seçenek varmış açıkcası hangisi en iyi bilmiyorum. Filament sensörü için bir kod bulmadım curada

Sizin kutudan filament sensörü kablonun yanında kullanma klavuzu çıktı mı? Bu yüzden daha soketi takıpta aktif edemedim anakarta vs zarar verir mi diye acemi olunca insan çekiniyor

Cagatay Bey, siz yazınca aklima geldi. BL Touch modellerinin farklı Creality modellerine uygun olanlari var. Bunlar sanırım ayri bir board vasitasi ile takiliyor. Onun icin kullanılan firmwire yine irticalen yaziyorum BL touch with board veya adaptor diye geciyor olmasi lazım.

Ben direkt olarak Ender V2 icin olan BL touch aldim. Icerisinde bir adet kablo ki direkt anakartin BL touch girisine takiliyor, 1 adet V2 icin hot end montaj parçası ve vidalar, BL touch in kendisi ve kullanim kılavuzu çıktı. Sanırım 400TL ye mal oldu bana

Sizin aldığınız aynı ürün degil herhalde. BL touch vesaire tabii ki ayni da galiba kablolamasi farkli.

Hayır benimkide v2 orjinal bltouch benim bahsettiğim curada ayarları değiştirebiliyorum ya kod satırı yazarak g29 bltouch yazdığınızda tabla ve nozulu ısıtıp tabla ayarı yapıyor. Bu curaya kod yazarak değişik kombinasyonlar yapılabiliyor.

Cagatay Bey , ben yanlış anlamışım kusura bakmayın. Run out sensoru icin herhangi bir ayar yapmanıza gerek yok. Bir sorun oldugunda otomatik olarak kesiyor islemi. Herhangi bir ayar vesaire yapmaniza gerek yok. Sadece kablosunu anakartiniza takacaksiniz. O kadar. Zaten dogru firmwire i kullaniyorsunuz

1 Beğeni