Ender 3 v2 Tabla Problemi

Merhaba herkese.

Tabla kalibrasyonunu eksiksiz bi şekilde günlerce ve defalarca yapmış olmama rağmen nozzle x ve y eksenlerinde gezerken yer yer tablayı çiziyor. 4 veya 5 nokta düzgün olmasına rağmen bu sorunla karşılaşıyorum. Nozzle ile tabla arasındaki ince boşluktaki değişimi gözümle görebiliyorum. Tablanın yamuk olabilmesi mümkün mü?

Bunlar da aldığım test baskıları, henüz kalibrasyon küpünün ötesine geçemedim ne yazık ki :slight_smile:

Filamentin sünmesi(bunun yüzünden ilk katmanın girintili çıkıntılı veya hatalı olması), tablaya düzgün yapışamama ve köşelerde kalkma yapması, katmanlar arası boşluklar… Birçok ayarı kontrollü olarak değiştirmeme rağmen henüz doğruya yakın bir sonuca ulaşamadım. Yardımlarınızı bekliyorum, teşekkürler.

Merhabalar. Açıkçası tabla kalibrasyonunu düzgün yaptığınızı zannetmiyorum. Bilen birisinden yardım almanızı öneririm. Ayrıca dediğiniz gibi tablanın hafif bombe olması çok normal. Çünkü bu tür f/p yazıcılarda neredeyse tüm tablalarda çok küçükte olsa bombe olur. Fakat bu baskıya fark ettirecek kadar olmaması gerekir. Burda ne yapabilirsiniz. Orta kısmında içe doğru bi bombe varsa. ince bi kağıdı manyetik ile normal tablanın arasına tam ortasına koyabilirsiniz. Yapışma içinde filamentin uygun sıcaklıklarında baskı aldığınıza emin olun. Filamentiniz nedir ve kaç derecede basıyorsunuz? Tabi yapışması için farklı malzemelerde kullanabilirsiniz. Örnek olarak camsil, prit, yazıcılar için mavi bant vb.

Merhaba. Öncelikle ilginiz için teşekkürler.

Daha önce belirli bir süre Ender 3 Pro kullanan kız arkadaşım da kalibrasyonu yapmayı denedi. İkimiz de defalarca yaptık bütün köşeleri 5-6 tur döndüğümü biliyorum. Çok komplike bir olay olmadığının da bilincindeyim ve bu yüzden problemin benden/bizden kaynaklı olamayacağını düşünmeye başladım. Ayrıca manyetik demişsiniz yalnız 3v2 kullanıcısıyım, yani cam tabla var.

Benim bahsettiğim şu ki, örneğin nozzleı tablanın sağ ön köşesinden sağ arka köşesine sadece Y ekseninde hareket ettirdiğimde köşelerde bi sıkıntı yokken o yolu izlerken aşağı yukarı inip çıkmalar meydana geliyor, diğer noktaları da kalibre etmeye çalışıyorum ama ne kadar yaparsam yapayım bu bir türlü optimuma gelmiyor. Ortasındaki bombeden bağımsız konuşuyorum yani.

Elas3D’nin PLA filamentini kullanıyorum, çok farklı sıcaklıklar denedim ilk katmanı 220-200 derece arasındaki tüm sıcaklıklarda basmaya çalıştım, tablayı 60-70 derece aralığında denedim. Pritt, camsil gibi malzemeler kullanmadan bunu başarabilmek asıl amacım, eğer problem tablada değilse bunları deneyeceğim son çare olarak. Tekrar teşekkürler.

1 Beğeni

Merhabalar,
Bu soruda bahsettiğiniz tabla problemiyle ilgili uzunca konuşuldu, tartışıldı. Yanıtları inceleyin, belki bir çözüm sorunuzu çözer.

Merhaba Ahmet Bey,

Günler öncesinde bu konuyu görmüştüm evet konu çok başka yerlere gitmiş ne yazık ki kafam karıştı. Yayları bugün değiştirdim. Yayları değiştirdikten sonra X ekseni limit switchini ona göre ayarladım. X gantryde herhangi bi problem yok. Mesh Bed Levelingi bile 25 noktadan olacak şekilde denedim. Cam tablanın altında ısınan metal kısmın üst yüzeyinde bu şekilde bi çapak var. Dört yay da tam sıkılıyken bile terazi tam değil, çapağın olduğu yöne doğru bi yükselme mevcut. :slight_smile: Gerçekten problem bende mi?

25 noktadan mesh levelling ile bile sıkıntı çıkıyorsa problem sizde değildir tabi ki :slight_smile: Ender 3 V2’lerde bu tabla olayı sanırım artık yazıcının kronik bir problemi haline geldi. Normalde cam tablalar çok daha rijit bir yüzey sağlarken v2’lerde tam tersine yol açtı

Sorunu çizmek için nasıl bir yaklaşım önerebilirim bilmiyorum açıkçası. Ancak sanırım birkaç seçeneğiniz var;

• Yazıcıyı değiştirmek. Sanırım kısa zaman önce almışsınız yazıcıyı. Satın aldığınız yere tablada fabrika çıkışlı olarak bozukluk olduğunu belirterek yazıcıyı değiştirmelerini isteyebilirsiniz. Farklı bir V2 yollarlar, sorun da çözülmüş olur muhtemelen
  • Isıtıcı yatak düzeneğini değiştirmek. Bu biraz maliyetli ve uğraştırıcı olur fakat yüksek ihtimalle sorununuzu çözer. Direkt olarak bunu yapmak pek mantıklı olmaz bence, bundan önce yazıcıyı değiştirmeyi denemek daha uygun olur.
  • Bu şekilde kullanmaya devam etmek. Dilimleme programlarında bed adhesion ayarlarında radye seçeneğini işaretlerseniz muhtemelen tablanın bu yamukluğuna rağmen baskınızı sorunsuz bir şekilde alırsınız. Fakat yazıcıyı kullandığınız süre boyunca bunu dert etmek pek akıl işi de değil.

Aklıma başka bir şey gelmiyor şu anlık. Sanırım yazıcıyı değiştirmek en kolay çözüm

İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.

Bence de bu kadar zor bir durum olmamalı bu tabla ayarı meselesi :slight_smile:
Evet dilimleme programlarında bunu halledebileceğimi biliyorum ancak bu olmadan da yapılabiliyorken ben onu yapabilmeyi tercih ediyorum. Attığım görselde de belli oluyordur zaten, ince bi kartviziti cam ile ısıtıcı tabla arasında gezdiriyorum ve bahsettiğim çapağa geldiğinde kartvizit tablanın arasına girmeye başlıyor… Artık gerçekten sorunun bu olduğunu düşünüyorum ve değişim için talepte bulunacağım. Tekrar teşekkürler Ahmet Bey ilgilendiğiniz için, iyi akşamlar.

1 Beğeni